Iluminacja kościołów

 

    Oświetlenie kościołów realizowane jest w oparciu o kilka technik oświetleniowych. Wybór metody podyktowany jest wieloma aspektami takimi jak bryła architektoniczna obiektu sakralnego, ukształtowanie terenu, widoczność z punktów obserwacyjnych, względy konserwatorskie itp.

 

     Jedną z metod oświetleniowych jest iluminacja kościoła techniką rozproszona zwana również zalewową. Polega to na odwzorowaniu światłem ich widoku, znanego z dziennej panoramy miasta. Stosujemy wtedy projektory o szerokim świetle wspomagane przez oprawy gruntowne. Istotnym aspektem jest odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia w tym odpowiedni dobór zarówno mocy lampy jak i barwy światła. W celu lepszej ekspozycji świątyni oraz dzwonnicy często stosowane są dodatkowe słupy oświetleniowe. Bryła kościoła jako całość wyeksponowana jest jako całość. Przykładem tej techniki są realizacje w Czeladzi oraz w Wałbrzychu.

   
 
   

    Kolejną z technik jest nadanie nowego wizerunku poprzez ciekawie zaakceptowane elementy architektoniczne kościoła. Tego typy oświetlenie zwane jest techniką punktową. Iluminacja budynków sakralnych powinna w tym przypadku utrzymywać się w spójności, wyeksponowana w taki sposób aby stanowiła punkt przyciągania po zmroku. Proces realizacji tego typu oświetlenia jest ściśle uwarunkowany możliwościami technicznymi zarówno zastosowanych lamp, źródeł światła oraz położenia punktów świetlnych. Metoda ta zapewnia dużo większą swobodę w operowaniu światłem i cieniem, zapewniając interesujący obraz oświetlanego obiektu.

   
   

 

 
     
Copyright(©) 2010 Rawen EXELION projekt i wykonanie: