Przy projektowaniu oświetlenia we wnętrzu obiektu sakralnego na projektancie spoczywa bardzo ważne zadanie stworzenia nie tylko właściwego klimatu, który sprzyja skupieniu podczas nabożeństwa, ale również wyeksponowanie wartości historycznych i estetycznych oraz zapewnieniu wiernym możliwie najwyższego komfortu widzenia.

Podczas opracowywania koncepcji oświetlenia należy wyodrębnić dwa główne obszary jakimi są prezbiterium i nawa główna. Miejscem centralnym na którym skupia się uwaga wiernych jest ołtarz i tabernakulum. Należy również zapewnić odpowiednią ilość światła w miejscach takich jak ołtarz soborowy i ambona przy których osoba duchowna odprawia nabożeństwa, bardzo istotny jest także odpowiednio oświetlony krzyż ze względu na jego kluczowy wymiar symboliczny. W nawie głównej podstawowym zadaniem jest zapewnienie takiej ilości światła, która umożliwia wiernym aktywne uczestnictwo w nabożeństwach. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie nawy poprzecznej czyli transeptu w celu stworzenia możliwości odróżnienia go od naw bocznych i nawy głównej.

Coraz częściej we wnętrzach kościołów stosowane są nowoczesne systemy oświetleniowe, których oprawy wyposażone są w nowe, energooszczędne i trwałe źródła światła. Zabytkowe żyrandole i kinkiety mogą wtedy stanowić jedynie element ozdobny, podkreślający charakter wnętrza. Chcąc stworzyć atmosferę skupienia z odpowiednimi akcentami świetlnymi odpowiednio dobranymi do potrzeb liturgii należy wykorzystać szereg opraw o odpowiednich parametrach technicznych i fotometrycznych. Oprawy takie powinny być zamontowane w sposób możliwie nie ingerujący w architekturę wnętrza kościoła. Nowoczesne źródła światła, odpowiednio dobrane i rozmieszczone, mogą wykreować całkowicie nowy wizerunek zarówno zabytkowego jak i nowoczesnego wnętrza sakralnego.

 

nastepne poprzednie
Copyright(©) 2010 Rawen EXELION projekt i wykonanie: