Opracowanie koncepcji oświetlenia dla muzeum lub galerii jest dużym wyzwaniem dla projektanta ponieważ nie może ono pełnić dominującej funkcji ale musi współgrać z prezentowanymi eksponatami. Głównym celem projektowanego oświetlenia jest nie tylko stworzenie odpowiedniego klimatu we wnętrzu i skupienie uwagi na oglądanych eksponatach, ale również prowadzenie zwiedzającego poprzez poszczególne punkty wystawy.

Podstawową zasadą przy oświetleniu muzeów i galerii jest dążenie do zapewnienia zwiedzającym wygody widzenia, oraz wykreowanie odpowiedniego dla prezentowanych eksponatów otoczenia świetlnego.

Oprawy oświetlające obrazy i inne eksponaty powinny być tak rozmieszczone, aby nie wywoływały w nich odbić. W muzeach i galeriach sztuki powinny być zastosowane źródła światła o odpowiedniej temperaturze barwowej oraz o wysokim współczynniku oddawania barw Ra większym niż 90. Podczas projektowania oświetlenia należy również wziąć pod uwagę czas ekspozycji, oraz zaplanować system kontroli, aby zapewnił on oświetlenie tylko wtedy kiedy jest to niezbędne. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie wyłączników czasowych uruchamianych na detektor ruchu.

Bardzo ważne podczas opracowywania całościowej koncepcji oświetlenia są zagadnienia konserwatorskie. Ze względu na bardzo szkodliwe dla eksponatów promieniowanie ultrafioletowe oraz podczerwone wymaga się stosowania różnego rodzaju filtrów, między innymi eliminujących wysoki poziom promieniowania UV.

 

nastepne poprzednie
Copyright(©) 2010 Rawen EXELION projekt i wykonanie: